Merhaba

Öncelikle belirtmem gerekir ki ben ne bir psikoloğum ne de bir psikiyatr. Benim aldığım psikoloji eğitimi sadece ve sadece okuldaki psikoloji dersleri ile sınırlıdır. Lütfen buradaki yazıları okurken bu gerçeği göz önünde bulundurun.

Ben buradaki yazdıklarımı çok sevdiğim bir insanın yaşadıklarını ve hissettiklerini irdeleyerek öğrendim. Kendisine yardımcı olamadım ama bu bilgiler sayesinde bir çok insana yardımcı olabilme şansı elde ettim. Bu site de zaten o kişilerin istekleri sonucunda oluşturulmuş bir site olup, tek amacı "yardım etmektir".

"Burada yazılanlar bütün ilişkiler için doğrudur" gibi bir önerme ne kadar yanlış ise "hiç bir ilişki için geçerli değildir" önermesi de o derece yanlıştır. Her bir kişi ve dolayısıyla da her bir ilişki kendi gerçekliğini taşır, kendi gerçekliği ile vardır. Benzersiz ilişkilerin ortak noktası insandır. İnsan ortak nokta olunca hisler de benzeşir ama hislerin şiddeti ve çözümlemeleri farklılıklar arz edebilir. Bir tek çözümleme veya yaklaşım bazen onarılamaz hatalara neden olabilir. Lütfen bu uyarılarımı dikkate alarak bu siteyi okuyun.

Bu site kime hitap ediyor?

Bu sitenin her yaş grubundan insana hitap etmesi için gayret göstereceğim. Ama özellikle ilişkilerinde aradıklarını bulamayan ve bunun sonucunda bir çok soru ile boğuşan insanlar ile çocuklarının geçtikleri psikolojik süreçten bihaber anne ve babaların yararlanabileceğini ümit ediyorum.

Aşk öyle bir şey ki yaşa veya konuma veya medeni duruma bakmaz. İnsan yedisinde de aşık olabiliyor, yetmişinde de. Aşık olduğu kişinin yaşı, konumu ve medeni hali de çoğu zaman bu duyguları hissetmesine engel teşkil etmiyor. Toplumun kabul etmeyeceği bir durum söz konusu ise bu taraflara daha fazla acı vermekten başka bir işe de yaramıyor. İnsanlar içlerine gömebiliyorlar veya yokmuş gibi davranabiliyorlar ama bu hiç bir zaman "aşık olunduğu" gerçeğini değiştirmiyor. Bazen "ulaşılamaz aşk" konumuna düşüyor insan ki bu işleri daha da karmaşıklaştırıyor.

Bu sitede cevap aradığımız soruların başında "aşk nedir?" sorusu gelmektedir. Verdiğimiz linkteki bilimsel tanım Star gazetesinden alınmış olup, oldukça açıklayıcıdır. Ama burada anlatılan aşk sadece karşı cinse duyulan aşktır.

Aşkın bir çok çeşidi vardır. Bizim burada ilgileneceğimiz ise yukarıdaki linkte bilimsel olarak açıklaması verilen karşı cinse duyulan aşırı yoğun sevgi olarak aşktır.

Ruh İkizi ve Ruh Eşi gibi kavramlar her ne kadar burada hedeflediğim çalışmanın kapsamı içerisinde olmasa da ilerleyen zamanlarda bu konulara da değinebilirim. Çünkü bu konularda oldukça araştırma yaptım ve hem bu durumda olduklarını iddia eden kişilerle, hem de onların ruh ikizleri olduklarını iddia ettikleri kişilerle görüşüp, his ve düşüncelerini not edebilme şansım oldu. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki eğer Ruh İkizimi buldum diyorsanız, acılı ve sıkıntılı günler sizi bekliyordur. Hele bir de karşınızdaki bundan gafil ise bütün sıkıntıları ve acıyı iki hatta bazı durumlarda üç veya dört ile çarpmanız gerekmektedir.

Bu Site Çözüm Öneriyor mu?

Yukarıda da belirttiğim gibi; her bir durum ve ilişki kendine has özellikler taşıdığından "bunu uygulayın kesinlikle iyi gelecektir" gibisinden bir çözüm önerim yoktur. Ancak uyguladığımız bazı basit çözümlemeleri belki bir fikir verir diye yazacağım.

İnşa'Allah burada okuduklarınız sizlere faydalı olur.